Trwa nabór wniosków do programu 500 Plus

2023-02-22 22:52
Dziecko w oknie życia w Bydgoszczy
Autor: RitaE/CC0/pixabay.com

1,8 mln – tyle wniosków wpłynęło o świadczenie z programu Rodzina 500 plus na nowy okres rozliczeniowy. Wsparcie przyznano już na blisko 2,4 mln dzieci – to ponad jedna trzecia uprawnionych.

Świadczenie wychowawcze 500 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18 lat, niezależnie od osiąganych w rodzinie dochodów. 

Wnioski o wypłatę świadczenia można złożyć elektroniczne, na cztery sposoby. Comiesięczne świadczenie w wysokości 500 zł przysługuje na każde dziecko, bez względu na dochód rodziny.

Jak i gdzie złożyć wniosek? 

Wnioski na nowy okres świadczeniowy można złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem:

  • bezpłatnej aplikacji mZUS, dostępnej na urządzenia mobilne (telefony komórkowe, tablety),
  • Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • bankowości elektronicznej
  • oraz portalu Emp@tia. 

Środki z programu są wypłacane bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. Pisma, informacje i decyzje przekazywane są w formie elektronicznej poprzez PUE ZUS. W przypadku, gdy na PUE ZUS pojawi się ważna informacja dotycząca 500 plus, rodzice bądź opiekunowie otrzymają powiadomienie pocztą elektroniczną, SMS lub w aplikacji. 

Złóż wniosek w terminie 

W przypadku świadczenia 500 plus ważne są terminy, do kiedy należy składać wnioski. 

- Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2023 r., Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci pierwsze środki do 30 czerwca 2023 r. Będzie wiec ona pobierała świadczenie bez żadnych przerw – informuje Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jeśli wniosek wpłynie jednak dopiero w maju, uprawniony świadczenie otrzyma do 31 lipca wraz z wyrównaniem od czerwca. Natomiast jeśli wniosek wpłynie w czerwcu, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci pieniądze do 31 sierpnia - także z wyrównaniem od czerwca. Świadczenia na podstawie wniosków, które wpłyną od lipca będą już wypłacane tylko z wyrównaniem od miesiąca, w którym wypłynęły. Dlatego warto pospieszyć się w wnioskiem i złożyć go w terminie do 30 kwietnia br.