Trzeci stopień alarmowy w Polsce. RCB wydało komunikat

2022-03-16 8:18 Róża Perszon
RCB: Trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP na terytorium Polski przedłużony!
Autor: wikimedia.org RCB: Trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP na terytorium Polski przedłużony!

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia przedłużające drugi stopień alarmowy (BRAVO) na obszarze województwa lubelskiego i podkarpackiego oraz trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE–CRP) na terytorium całego kraju.

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy CRP (ALFA-CRP) na terenie całego kraju już w połowie lutego 2022 roku. 

Stopnie alarmowe lub stopnie alarmowe CRP wprowadza, zmienia i odwołuje premier. Są cztery stopnie alarmu: ALFA, BRAVO, CHARLIE i najwyższy DELTA. "Jest to najniższy z 4 stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Został wprowadzony w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni" - przekazało Centrum.

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia przedłużające drugi stopień alarmowy (BRAVO) na obszarze województwa lubelskiego i podkarpackiego oraz trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE–CRP) na terytorium całego kraju. Stopnie będą obowiązywały do 31 marca 2022 r. do godz. 23:59 - informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Do głównych zadań dla administracji podczas obowiązywania stopnia alarmowego BRAVO to:

  • zwiększenie dyspozycyjności personelu bezpieczeństwa systemów,
  • całodobowy dyżur administratorów systemów kluczowych.

W przypadku obowiązywania stopnia CHARLLIE-CRP to:

  • przegląd zasobów do wykorzystania w przypadku obrony,
  • wdrożenie planów ciągłości działania po wystąpieniu ataku.