Ukraina po rozmowach z Rosją. Jakie są ustalenia?

2022-03-01 7:45 Róża Perszon
Prezydent Zełenski: osiągnęliśmy strategiczny punkt zwrotny w wojnie z Rosją
Autor: Wikimedia commons Prezydent Zełenski: osiągnęliśmy strategiczny punkt zwrotny w wojnie z Rosją

Delegacja Ukrainy i delegacja Rosji są po rozmowach, które odbyły się na granicy ukraińsko-białoruskiej. Jakie są ustalenia? Kiedy kolejne spotkania? Więcej w poniższym artykule.

W poniedziałek 28 lutego na granicy ukraińsko-białoruskiej odbyły się rozmowy między Rosją a Ukrainą. Jak podaje portal Nexta, w składzie delegacji są m.in. minister obrony Ołeksij Reznikow, doradca prezydenta Mychajło Podolak i wiceminister spraw zagranicznych Mykoła Toczycki. Dziennikarze zostali wyproszeni z sali.

Na razie nie ma takiego rezultatu rozmów, jaki chcielibyśmy uzyskać. Rosja zajęła stanowisko, zrobiliśmy kontrapunkty – żeby zakończyć wojnę. Otrzymaliśmy pewne sygnały. Kiedy nasza delegacja wróci do Kijowa, przeanalizujemy, co usłyszeliśmy, a następnie zdecydujemy, jak podejść do drugiej rundy rozmów

- powiedział Wołodymyr Zełenski cytowany przez Onet.pl.

Jak przekazał przedstawiciel prezydenta Zełeńskiego, głównym celem pierwszej rundy rozmów było przerwanie działań bojowych - Interfax-Ukraina. Strony ukraińska i rosyjska omówiły możliwość kolejnej rundy rozmów w najbliższym czasie i odjeżdżają na konsultacje do swoich stolic - powiedział Mychajło Podolak, przedstawiciel prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, cytowany przez Interfax-Ukraina.

Szef rosyjskiej delegacji, doradca prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimir Miediński stwierdził, że obie strony znalazły pewne punkty, w których „można przewidzieć wspólne stanowiska”. Kolejne spotkanie ma pod odbyć się w najbliższych dniach, a Rosjanie twierdzą, że będzie się to działo w miejscowości na granicy polsko-białoruskiej.