Ukraina. Pożar największej elektrowni atomowej w Europie

2022-03-04 8:00 Róża Perszon
Ukraina. Pożar największej elektrowni atomowej w Europie
Autor: twitter.com

Strażacy ugasili w piątek rano (4 marca) pożar, który wybuchł w elektrowni atomowej w Zaporożu, największej w Europie, w wyniku rosyjskiego ostrzału – poinformowały ukraińskie służby ratownicze.

W piątek rano Ukraiński Państwowy Inspektorat Regulacji Energetyki Jądrowej poinformował, że elektrownia w Zaporożu została zajęta przez rosyjskie siły wojskowe. Na miejscu po ostrzale pojawili się strażacy. 

Lokalne władze poinformowały, że udało im się wysłać strażaków do elektrowni atomowej oraz, że bezpieczeństwo jądrowe zostało "zagwarantowane". - Dyrektor elektrowni powiedział, że bezpieczeństwo jądrowe zostało już zagwarantowane. Według pracowników zakładu pożar objął budynek szkoleniowy i laboratorium - poinformował na Facebooku Ołeksandr Staruch, szef Zaporoskiej Obwodowej Administracji Państwowej.

Zdaniem brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, walki wokół elektrowni w Zaporożu oznaczają, że Władimir Putin "zagraża teraz bezpośrednio całej Europie". Zapowiedział, że będzie zabiegał o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconego sytuacji w elektrowni w Zaporożu.