Unia Europejska podjęła ostateczną decyzję w sprawie uniwersalnej ładowarki

2022-10-25 12:00
Ładowarka do telefonu
Autor: pixabay.com

Unia Europejska podjęła ostateczną decyzję dotyczącą kwestii ujednolicenia ładowarek do urządzeń elektronicznych. Od kiedy zmiany wejdą w życie?

Unia Europejska zatwierdziła wprowadzenie jednolitych ładowarek do wszystkich urządzeń mobilnych, które będą sprzedawane na terenie UE. Oznacza to, że w 2024 r. obowiązkowy dla wielu urządzeń elektronicznych (np. telefonów komórkowych, tabletów i słuchawek) stanie się port USB-C. Czy trzeba będzie kupić nową ładowarkę? 

Unia Europejska od dawna próbowała przekonać producentów smartfonów, by wprowadzili ujednolicone złącze ładowania. Jak zaznacza portal Chip.pl, trudno powiedzieć, jak wielka była w tym zasługa UE, ale jak dobrze wiemy, na wśród wprowadzanych smartfonów z Androidem można już ze świecą szukać modeli pozbawionych USB-C. Jednak Androidy to nie wszystko, bo na rynku mamy jeszcze iPhone’y i inne urządzenia. Pod pojęciem inne urządzenia znajdują się tablety, aparaty, czytniki e-booków, słuchawki (nauszne i douszne), zestawy słuchawkowe, konsole, nawigacje, głośniki, klawiatury czy myszy komputerowe. Generalnie te urządzenia, które ładujemy po kablu, więc dotyczy to również laptopów, choć w ich przypadku mowa o terminie 40 miesięcy od wejścia w życie nowych zasad.

W efekcie nie trzeba już będzie kupować nowej ładowarki z każdym nowym urządzeniem. Uniwersalna ładowarka da konsumentom większy komfort i znacznie zmniejszy ilość odpadów elektronicznych. Dyrektywa pozwoli też konsumentom zdecydować, czy kupić nowe urządzenie z ładowarką czy bez.