W poniedziałek w Sejmie expose Mateusza Morawieckiego. Co się wydarzy?

2023-12-11 9:13
Mateusz Morawiecki w Redzikowie
Autor: Kancelaria Premiera/TWITTER Mateusz Morawiecki w Redzikowie

W poniedziałek rano w Sejmie premier Mateusz Morawiecki wygłosi expose; następnie posłowie zagłosują nad wotum zaufania dla jego rządu. Jeśli nie uzyska większości, dojdzie do tzw. drugiego kroku konstytucyjnego, w którym Sejm wybiera premiera.

Rząd Mateusza Morawieckiego

Prezydent RP Andrzej Duda powołał pod koniec listopada członków nowej Rady Ministrów. Nowy rząd przedstawił w Pałacu Prezydenckim premier Mateusz Morawiecki. Ministrowie odebrali akty nominacji i objęli swoje funkcje. Jest to trzeci gabinet Mateusza Morawieckiego. Nowi ministrowie są ekspertami w swoich obszarach. Ponad połowa członków Rady Ministrów to kobiety.

Wotum zaufania

W poniedziałek o godz. 10 Morawiecki przedstawi Sejmowi expose z wnioskiem o udzielenie rządowi wotum zaufania. Po expose premiera w ramach dyskusji parlamentarzystów przewidziano 10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła. Po debacie odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Morawieckiego; zaplanowano je na godzinę 15.00 - podaje PAP. 

Jeśli nie uzyska większości, dojdzie do tzw. drugiego kroku konstytucyjnego, w którym Sejm wybiera premiera. Kandydatem KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy jest szef PO Donald Tusk.