Wakacje kredytowe od sierpnia: Na jakich zasadach?

2022-07-14 11:03
Wakacje kredytowe od sierpnia: Na jakich zasadach?
Autor: pixabay.com Wakacje kredytowe od sierpnia: Na jakich zasadach?

Od sierpnia Polacy będą mogli skorzystać z wakacji kredytowych. To projekt, który ma wesprzeć kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej. Ze względu na stale rosnące stopy procentowe, w niektórych przypadkach raty kredytów podwoiły się. Na jakich zasadach można skorzystać z wakacji kredytowych?

Wakacje kredytowe od sierpnia

Od sierpnia kredytobiorcy mogą wziąć wakacje od regularnej spłaty zobowiązań. Wkrótce w pałacu prezydenckim rozpocznie się uroczystość podpisania przez Andrzeja Dudę ustawy ws. wsparcia kredytobiorców. Przepisy pozwolą na odroczenie płatności łącznie ośmiu rat do końca przyszłego roku. Polacy będą mogli odpocząć od spłacania rat kredytów hipotecznych udzielonych w polskiej walucie. Będą to dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale tego roku, a także po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 roku.

Czytaj także: Wywóz śmieci będzie droższy? Musimy przygotować się na podwyżki

Z tego narzędzia skorzysta większość uprawnionych, uważa Jakub Rybacki, kierownik zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Wakacje kredytowe obejmą wszystkich kredytobiorców, niezależnie od posiadanych dochodów. Spodziewamy się, że skorzysta z nich duża większość osób uprawnionych. Nawet w przypadku braku problemów ze spłatą, odroczenie płatności skutkuje wydłużeniem okresu kredytowania, bez zwiększenia kwoty zobowiązania - mówi ekspert.

Wakacje kredytowe będą przysługiwać w stosunku do tylko jednej umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Express Biedrzyckiej 01.07 (Michał Kamiński, Jan Piekło, dr hab. Tomasz Słomka) Sedno Sprawy: Jarosław Gowin