Waldemar Buda w Sednie Sprawy: "Pracujemy nad programem pomocy dla piekarni"

2023-01-16 10:35
Waldemar Buda w Sednie Sprawy
Autor: Radio Plus

Pracujemy nad programem pomocy dla piekarni, mówi Waldemar Buda. Minister rozwoju i technologii twierdzi, ze problemy ma koło 6 tysięcy podmiotów działających w tej branży, to firmy korzystające z pieców gazowych. Rozważane są rożne rozwiązania. Właściciele ilu mieszkań będą musieli zapłacić więcej, żeby nabyć kolejne, czy rząd planuje wprowadzić podatek katastralny, czy Polska poradzi sobie bez środków z KPO?

- Dyskutujemy na temat piekarni, być może z takim programem wyjdziemy - powiedział Waldemar Buda. - Potrzebne jest wsparcie piekarni. Czy zrobimy to przez dołączenie ich do podmiotów taryfowych, czy będą to rekompensaty. Oba rozwiązania są na stole. Czekają na akceptację polityczną.

Jak wyglądają plany rządu dotyczący posiadaczy mieszkań?

Chcemy ograniczyć skupowanie mieszkań przez duże podmioty ale też firmy prywatne - powiedział gość Sedna Sprawy. - Bez względu na to czy to jest instytucja, czy to jest osoba fizyczna. Myślę, że od 6 mieszkania powinniśmy takie reguły wprowadzać.

Jakie mechanizmy mają zostać wprowadzone?

- Jeden mechanizm to stawka podatku od czynności cywilno prawnej, drugi to ograniczenie w nabyciu kolejnego mieszkania - tłumaczy minister Buda. - Żeby nie było trak, że ktoś kupuje np. 7 mieszkań z nowej inwestycji

Zobacz cały program Sedno Sprawy

W. BUDA: PRACUJEMY NAD PROGRAMEM POMOCY DLA PIEKARNI