Więcej policyjnych kontroli w majówkę. Kierowcy, noga z gazu!

2022-04-29 8:35
policja
Autor: fot. policja.pl

Jak każdego roku w majówkę policjanci z drogówki będą prowadzili wzmożone działania na rzecz bezpieczeństwa na drogach. Wielu z nas zaplanowało dłuższą podróż samochodem, więc zwłaszcza w najbliższych dniach na drogach będzie się dużo działo.

W długi weekend majowy zawsze pokonujemy wiele kilometrów, by spędzić wolny czas. Biorąc pod uwagę dobre warunki atmosferyczne i pogodę decydujemy się na szybszą jazdę, co nierzadko kończy się tragicznie. Dlatego najbliższe dni to egzamin dla wszystkich uczestników ruchu drogowego 

- powiedział młodszy inspektor Dariusz Ejsmont w rozmowie z TVN24. 

Przez cały długi weekend nad bezpieczeństwem podróżujących i płynnością ruchu będzie czuwało więcej policjantów niż zazwyczaj i to zarówno w radiowozach oznakowanych jak i nieoznakowanych, na motocyklach i w motorówkach.

Największą popularnością w okresie długiego weekendu majowego cieszą się zwykle obszary górskie, nadmorskie oraz wschodnia część kraju otoczona dziką przyrodą. W związku z tym okolice większych miast są narażone na korki, zwłaszcza w dniu wyjazdu na tegoroczną majówkę, a więc również w piątek 29 kwietnia. Tegoroczny długi weekend jest przerwany pracującym poniedziałkiem 2 maja, jednak nie dla tych którzy wzięli na ten czas urlop, zyskując znacznie więcej czasu wolnego.

Policja przypomina także aby być uważnym nie tylko na drodze. Jeśli wyjeżdżamy na majówkę, warto zabezpieczyć także swój dom! Oto kilka praktycznych porad dla tych którzy wyjeżdżają:

  • Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest życzliwy sąsiad.
  • Jeżeli wyjeżdżamy poprośmy zaprzyjaźnionego sąsiada lub członków rodziny (oczywiście jeśli mamy do nich zaufanie), aby zaopiekowali się naszym mieszkaniem i stwarzali pozory pobytu właściciela, np. otwierając okna na jakiś czas, włączając światło wieczorem. Zasugerujmy, aby zabierali z wycieraczki gazetki reklamowe, może to być znak, że w mieszkaniu nikogo nie ma.
  • Przed wyjazdem zabezpieczmy mieszkanie, przede wszystkim zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do domu.
  • Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym dłuższym wyjeździe.
  • Starajmy się podczas naszej nieobecności nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów lub znacznej gotówki.
  • Pamiętajmy o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem.
  • Gdyby po powrocie okazało się, że do naszego mieszkania dokonano włamania niczego nie ruszajmy i natychmiast poinformujmy o tym fakcie Policję.