Wybory europejskie już za dwa tygodnie

2024-05-26 18:17
Wybory, ostatnia prosta
Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

W niedzielę 9 czerwca, odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Polskę w Parlamencie Europejskim reprezentować będą 53 osoby - o jedną więcej niż w poprzednich wyborach w 2019 r. Jesteśmy piątym krajem na kontynencie z największą liczbą europosłów.

W dniach od 6 do 9 czerwca ponad 350 milionów Europejczyków będzie mogło wziąć udział w wyborach do PE. W tym roku wybiorą oni 720 europosłów, o 15 więcej niż pięć lat temu; Polsce przypadnie jeden dodatkowy mandat, będzie ich miała łącznie 53 - podaje PAP. 

Sondaże niezmiennie wskazują na zwycięstwo centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej (EPL), do której należą PO i PSL. Brane pod uwagę przez PAP sondaże dają tej największej grupie politycznej od 22 do 25 proc. głosów, co przełoży się na liczbę od 158 do 183 mandatów.

- czytamy. 

O mandaty w PE ubiegają się krajowe partie polityczne. Po zakończeniu wyborów większość europosłów i europosłanek decyduje się na przystąpienie do ponadnarodowych grup politycznych. Obecnie w europarlamencie funkcjonuje siedem grup politycznych z przedstawicielami różnych krajów Unii Europejskiej

Premier Donald Tusk zaapelował w piątek o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ocenił, że taktyką Rosji będzie zbudowanie niepokoju, destabilizacji, podziałów w Polsce i Europie. Temu musimy absolutnie przeciwdziałać; dlatego błagam: nie zlekceważcie 9 czerwca - apelował Tusk.