Wybory na Węgrzech. Partia Viktora Orbana, Fidesz, z bardzo dobrym wynikiem

2022-04-04 13:44
Wybory na Węgrzech. Partia Viktora Orbana, Fidesz, z bardzo dobrym wynikiem
Autor: twitter.com

W niedzielę (3 marca) na Węgrzech odbyły się wybory parlamentarne. Fidesz zdobył ponad 53,7 proc. głosów w niedzielnych wyborach parlamentarnych, zaś zjednoczona opozycja ponad 34,4 proc. – wynika z danych Narodowego Biura Wyborczego (NVI) po przeliczeniu 86 proc. głosów.

Koalicja rządząca Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) osiągnęła wielkie zwycięstwo w niedzielnych wyborach parlamentarnych na Węgrzech

– oświadczył późnym wieczorem premier Węgier Viktor Orban.

W niedzielę na Węgrzech odbyły się wybory parlamentarne, które przyniosły Viktorowi Orbanowi kolejne zwycięstwo. Po przeliczeniu około 99 proc. głosów Narodowe Biuro Wyborcze podało, że rządząca koalicja Fidesz-KDNP zdobyła 53,1 proc. głosów. Zjednoczona opozycja zdobyła zaś ponad 35 proc. głosów.

Według obecnych podliczeń koalicja Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej może liczyć na 135 mandatów, a więc większość 2/3 głosów w 199-osobowym parlamencie, zjednoczona opozycja 57 mandatów, zaś Nasza Ojczyzna 7 mandatów.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, frekwencja o godz. 19:00, czyli w momencie zamknięcia lokali wyborczych, wyniosła 68,69 proc.