Zaduszki 2022: Czy to dzień wolny od pracy i szkoły?

2022-10-18 12:59
Cmentarz - zdjęcie poglądowe
Autor: pixabay.com

2 listopada 2021 roku w Polsce obchodzimy Zaduszki. Wielu liczy na to, że 2 listopada również nie trzeba iść do pracy i szkoły, a wolny czas będzie można przeznaczyć odwiedzenie bliskich na cmentarzu. Zaduszki 2022: Czy to dzień wolny od racy i szkoły?

Zaduszki w 2022 roku wypadają tego samego dnia , 2 listopada. W tym roku jest to w środę. Jest to jednak dzień roboczy, a nie świąteczny. Tego dnia jeśli chcemy mieć wówczas wolne, musimy wziąć urlop. Co ze szkoła? Zaduszki nie są dniem wolnym od nauki, choć  tym temacie wiele zależy od konkretnej placówki. 

Jak zaznacza Gazeta Lubuska, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego, dyrektor do dyspozycji ma określoną liczbę wolnych dni, które może wykorzystać:

  • w przypadku świąt religijnych niebędących dniami ustawowo wolnymi od pracy, określone w przepisach o stosunku państwa do poszczególnych kościołów lub związków wyznaniowych;
  • w inne dni, jeżeli jest to uzasadnione organizacją pracy szkoły lub placówki lub potrzebami społeczności lokalnej.

Oznacza to, że dyrektor konkretnej placówki może podjąć decyzję, by 2 listopada był dniem wolnym od szkoły. Nie ma jednak takiego obowiązku.

Zaduszki 2022 - co to za święto?

Zaduszki, inaczej zwane są Wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych lub po prostu Świętem Zmarłych. Tego dnia wierni modlą się za dusze pokutujące w czyśćcu. Zaduszki często mylone są z Dniem Wszystkich Świętych, czyli 1 listopada. Jednak Wszystkich Świętych to dzień, podczas którego wierni oddają cześć wszystkim zbawionym.