Zakaz parkowania na chodniku. Od września spore zmiany?

2022-08-26 8:25
Kolbuszowa. 16-latka wjechała w budynek. Chciała nauczyć się prowadzić samochód
Autor: Mikes-Photography/Pixabay.com Kolbuszowa. 16-latka wjechała w budynek. Chciała nauczyć się prowadzić samochód

Od września mają wejść w życie nowe zmiany dla kierowców. Dotyczyć będą parkowania na chodnikach. Pojawiły się już głosy, że przepisy o zakazie parkowania na chodnikach mogły zostać przyjęte... przez przypadek.

Serwis brd24.pl podał, że od 21 września sytuacja w Polsce związana z parkowaniem ulegnie zmianie. Wszystko przez opublikowaną już zmianę ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg oraz niektórych innych ustaw. Pojawił się w niej zapis, że chodnik służy wyłącznie do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch. Wcześniej słowo wyłącznie nie było używane, co otwierało drogę do warunkowego parkowania na chodniku. Pojawiły się też zapisy stanowiące, że w trudnych warunkach chodnik może mieć metr szerokości. W takiej sytuacji zatrzymanie auta na nim i tak nie byłoby legalne. Portal brd24.pl zauważa jednak, że z prawa o ruchu drogowym nie usunięto jednak regulacji dotyczących parkowania na chodniku.

Konia z rzędem temu, kto zdobędzie dobrą interpretację nowego prawa. Moja ostrożna interpretacja jest taka, że jeśli coś jest podkreślone: wyłącznie dla ruchu pieszego, to oznacza, że chodnik będzie tylko dla pieszych

- przekonuje Łukasz Zboralski z portalu brd24.pl i dodaje, że z drugiej jednak strony w nowym prawie zmienia się też definicja wielkości chodnika.

Jak dodaje Portal Samorządowy, resort infrastruktury zdementował pojawiające się w mediach informacje, że wprowadzi zakaz parkowania na chodnikach.

"W nawiązaniu do nieprawdziwych i wprowadzających w błąd doniesień medialnych informujemy, że znowelizowane przepisy ustawy - Prawo o ruchu drogowym, które będą obowiązywały od 21 września br., w żaden sposób nie zmieniają obowiązującej możliwości zatrzymania lub postoju pojazdu samochodowego na drodze dla pieszych" - informuje Ministerstwo Infrastruktury.