Zmiana czasu na letni 2024. Kiedy przestawiamy zegarki?

2024-02-15 23:27
zegarek
Autor: pixabay.com

Zapewne wielu z nas nie może się doczekać nadejścia wiosny, wraz z nią przestawimy też zegarki na czas letni. Kiedo dokładnie to nastąpi?

Wskazówki przestawiamy co roku: jesienią - na czas zimowy i na początku nowego roku - na czas letni. Choć ten temat wciąż budzi wiele kontrowersji, to niezmiennie jest ona ważną czynnością, którą wykonujemy dwa razy w roku.

  • Tzw. czas zimowy, to po prostu czas środkowoeuropejski. Obowiązuje od końca października do końca marca. Różni się o 1 godzinę od uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC+1:00).
  • Tzw. czas letni, to czas środkowoeuropejski letni. Obowiązuje od końca marca do końca października. Różni się o 2 godziny od uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC+02:00)

Zmiana czasu - wiosna 2024

Zmiana czasu na letni 2024 oznacza, że będziemy przestawiać zegarki o jedną godzinę do przodu. Oznacza to, że będziemy spać godzinę krócej, ale też umożliwi nam to dłuższe cieszenie się słońcem. Wskazówki zegarków przestawimy z 2:00 na 3:00. Od lat na czas letni środkowoeuropejski przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. W 2024 roku zegarki na czas letni przestawimy w nocy z 30 na 31 marca.

Jak zaznacza Express Bydgoski, nie brakuje przeciwników zmiany czasu, którzy jako jeden z argumentów wskazują negatywny wpływ tych zmian na funkcjonowanie naszego organizmu. Zmiana szczególnie dokuczliwa wydaje się w okresie jesiennym, kiedy przestawiamy czas z letniego na zimowy. Zmiana czasu w pierwszej kolejności doprowadzić może do lekkiej dezorientacji i zaburzeń snu.