Zmiana czasu na letni w 2022 roku. Kiedy przestawiamy zegarki?

2022-03-09 11:07
Kiedy zmiana czasu na letni 2022? Już w marcu przestawimy zegarki!
Autor: Pixabay Zmiana czasu z letniego na zimowy

Od października minionego roku w Polsce – i wielu innych krajach - obowiązuje czas zimowy. Czas na przestawienie zegarków! Kiedy dokładnie to nastąpi i czy będzie to już ostatnia zmiana czasu, jak zapowiada się od lat? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Czas letni w 2022 roku zostanie wprowadzony 27 marca o godzinie 2:00 czasu środkowoeuropejskiego, a o godzinie 1:00 uniwersalnego czasu koordynowanego UTC(PL). Będzie to miało miejsce w nocy, w ostatni weekend marca. Warto pamiętać, ze gościć będzie już wtedy u nas na dobre kalendarzowa, jak i astronomiczna wiosna! Zmiana czasu wprowadzana jest w weekendy, by łatwiej było przystosować się nam wszystkim podczas dni dla większości ustawowo wolnych od pracy. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzało się przez ostatnie lata.

Oznacza to, że o godzinie 2 w nocy wskazówki zegara przestawią się na godzinę 3. Tej nocy będziemy więc spać o godzinę krócej.

Od kilku lat zapowiada się „koniec zmian czasu” w Europie. W roku 2018 Unia Europejska przeprowadziła internetową ankietę, w której za takim rozwiązaniem opowiedziała się większość respondentów. Również w Polsce przeprowadzono konsultacje na temat zmiany czasu. 78 proc. ich uczestników uznało, że majstrowanie przy czasie jest niepotrzebne. W 2019 r. Parlament Europejski zaakceptował zaprzestanie zmiany czasu od roku 2021. Uzgodnienie szczegółów pozostawiono państwom członkowskim, które jednak tego nie zrobiły.

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie! Godziny nie zmieniają przez cały rok mieszkańcy Islandii i Białorusi, a w roku 2014 na stałe na czas zimowy przeszła Rosja.