Zmiana czasu z letniego na zimowy 2022. Niedługo przestawiamy zegarki!

2022-10-27 11:45
Zegar
Autor: pixabay.com Zmiana czasu na letni

Przed nami zmiana czasu z letniego na zimowy. Możliwe, że to już ostatnie takie przesuwanie zegarków. Za kilka dni będziemy mogli pospać nieco dłużej. Kiedy dokładnie jest zmiana czasu?

W Polsce dwa razy do roku zmieniamy czas. W ostatni marcowy weekend przechodzimy na czas letni. W ostatni weekend października zaczyna obowiązywać czas zimowy. Wtedy też będziemy mogli pospać nieco dłużej. W najbliższy weekend 29/30 października przestawiamy zegary na czas zimowy. Śpimy wtedy o godzinę dłużej, gdyż wskazówki zegara z godziny 3.00 w nocy przestawiamy na 2.00.

W najbliższy weekend 29/30 października przestawiamy zegary na czas zimowy. Śpimy wtedy o godzinę dłużej, gdyż wskazówki zegara z godziny 3.00 w nocy przestawiamy na 2.00.

Zmiana czasu została wprowadzona między I a II wojną światową tylko raz, w 1919 roku. Później w czasie II wojny światowej, w takich samych terminach, jak w Rzeszy. Następnie w latach od 1945 do 1949, od 1957 do 1964. Czas zmieniany jest regularnie od 1977 roku.

Kwestia likwidacji zmian czasu pojawia się w przestrzeni publicznej od lat. Szczególnie teraz, gdy w dobie kryzysu energetycznego rosną opłaty za prąd, powstaje pytanie o ew. pozostanie w strefie czasu letniego.

Jak podaje portal Nasze Miasto, działania w tej sprawie podjęto kilka lat temu na szczeblu unijnym. W 2018 r. Komisja Europejska przygotowała i przekazała Państwom Członkowskim projekt odpowiedniej dyrektywy, która zakładała przyjęcie przez poszczególne państwa wybranego indywidualnie stałego czasu przez cały rok. W konsultacjach wzięło udział kilka milionów mieszkańców poszczególnych europejskich państw, co stanowiło dla komisji silny argument.