Zmiany w rencie rodzinnej dla wdów. Na czym polega projekt?

2022-12-13 8:32 Róża Perszon
Babcia
Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons Inowrocław: Pomoc seniorce zamieniła się w sprawę kryminalną! / Zdjęcie poglądowe

Renta rodzinna dla wdów i wdowców będzie zmieniona. Renta wdowia, czyli projekt ustawy, która ma materialnie pomóc seniorom, już niedługo trafi do marszałek Elżbiety Witek. Pomysłodawcami jest Lewica

Aktualnie po śmierci męża wdowie przysługuje prawo do ubiegania się o rentę rodzinną, jeśli zmarły miał ustalone prawo do świadczenia emerytalnego lub rentowego. Jak podaje portal rodzice.pl, wysokość renty uzależniona jest od wyliczonej kwoty wspomnianego świadczenia oraz liczby osób uprawnionych do jej pobierania i wynosi:

  • 85% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba;
  • 90% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są dwie osoby;
  • 95% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są trzy osoby lub więcej.

Renta wdowia to nowy pomysł Lewicy na pomoc osobom, którym zmarł małżonek. Aktualnie, w takim przypadku można zostać przy swoim świadczeniu, albo przejść na rentę rodzinną – 85% świadczenia po zmarłym. Renta rodzinna wynosi ok. 2500 zł brutto. Nowy projekt zakłada możliwość uzyskania 85% świadczenia po małżonku i dodatkowe 50% własnego.

Interia Biznes informuje że, istnieje limit kwotowy zapomogi. Wyniesie on trzykrotność średniej emerytury, w tej chwili jest to ok. 7,6 tys. zł.

Lewica zbiera podpisy pod tym obywatelskim projektem ustawy od 8 listopada. W przeciągu kilku najbliższych dni ma ich być tysiąc, czyli tyle ile potrzeba do zawiadomienia o utworzeniu komitetu. Jeśli zawiadomienie spełnia wymogi ustawy, to marszałek ma 14 dni na postanowienie o jego przyjęciu - podkreśla Radio Eska.