Zielonogórscy harcerze wezmą udział w rowerowej sztafecie

2022-10-20 16:45
Harcerze
Autor: Monika Wertz

Harcerze wezmą udział w ogólnopolskim projekcie. Polega on na przejechaniu w sztafecie rowerowej szlaku armii gen. Andersa. Całość została podzielona na 14 etapów.

Ze względu na obecną sytuację geopolityczną projekt musiał zostać nieco zmieniony. 

- W zasadzie ideą sztafety jest przemierzenie szlaku, którym szły wojska gen. Andersa rowerami. Oczywiście historycznie wojska startowały z Rosji, co dzisiaj ze względu na sytuację geopolityczną jest niemożliwe. Dlatego musieliśmy troszeczkę skorygować nasz projekt.

- mówi harcmistrzyni Magdalena Suchan, szefowa promocji w projekcie "JednoŚladami Andersa". Pierwsza ekipa wyruszy już w listopadzie z zachodniej Syberii. Zielonogórscy harcerze będą brali udział w drugim etapie. Przejadą od Kazachstanu do Uzbekistanu. Ten etap rozpocznie się 10 grudnia i potrwa do 31 grudnia. 

- Myślę, że każdego z naszej ekipy skłoniło jedno. My po prostu lubimy stawiać sobie  poprzeczkę wysoko a przy okazji ciekawi nas też historia. Każdy z nas chciałby tę historię zgłębiać w zupełnie inny sposób niż ten, który pamiętamy ze szkoły, czyli nie siedząc w ławce, tylko poznając ją absolutnie na żywo. 

- mówi Bartłomiej Walkowski, lider drugiego etapu. Uczestnicy sztafety będą przekazywać sobie maskotkę niedźwiedzia, która ma symbolizować syryjskiego niedźwiedzia brunatnego, który towarzyszył armii gen. Andersa. Chodzi o słynnego niedźwiedzia Wojtka. 

Trasa rozpoczyna się w okolicach dolnego biegu rzeki Wołga w zachodniej Syberii i rozciąga się aż do Edynburga w Wielkiej Brytanii i Gdańska. Finał sztafety zaplanowany jest na lipiec 2023 roku. Zmagania uczestników można śledzić na facebokowym profilu Bike Jamboree.