35 przestępców oszukiwało firmy

2022-09-06 7:36
Policja
Autor: brak danych

To członkowie dwóch grup przestępczych. Zatrzymali ich policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Oszuści działali w branży spedycyjnej i transportowej.

Sprawcy nie regulowali należności wobec setek firm. Dwa śledztwa, pod nadzorem Prokuratury Okręgowych w Toruniu i w Bydgoszczy, prowadzą funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Bydgoszczy. Pomimo, że to różne postępowania, to sposób działania sprawców był bardzo podobny. Na początku wyszukiwali osoby, które zgadzały się założyć na siebie firmę. Po znalezieniu tak zwanych słupów faktyczni sprawcy nie byli w żaden sposób powiązani z tymi firmami. Następnie na spółki te wynajmowali i urządzali pomieszczenia biurowe, zakładali strony internetowe, tworzyli logo firmy, a nawet zatrudniali pracowników. Kolejnym krokiem było zdobycie pozytywnych opinii na temat założonych firm na portalach internetowych. Czynili to poprzez realizację usług, z których się wywiązywali.

Po uzyskaniu odpowiedniej ilości pozytywnych opinii, zaczynali swoją faktyczną działalność. W ten sposób uwiarygodniona na rynku firma, z góry z zamiarem, że tym razem nie wywiąże się z płatności, przyjmowała nowe zlecenia transportowe od zagranicznych kontrahentów, od których od razu otrzymywała zapłatę. Za wykonanie zlecenia polskim podwykonawcom już niestety nie płacono. Sprawcy wykorzystywali przyjęty zwyczajowo w tej branży, 60-dniowy lub dłuższy okres rozliczeniowy. W efekcie przez ten czas pokrzywdzeni nie byli świadomi, że padli ofiarą oszustwa. Dopiero po ponad dwóch miesiącach firmy orientowały się, że zostały oszukane. Ten dwumiesięczny termin odroczonej płatności to był czas "żniw" dla obu zorganizowanych grup przestępczych.

W tym czasie sprawcy dokonywali transferów pieniędzy z kont firmy - słupa na inne konta bankowe, skąd pieniądze były wypłacane za pomocą BLIK-a. Następnie oszuści kończyli działalność, pozostawiając osobę, która użyczyła danych do założenia firmy z długami, a sami uaktywniali następną spółkę słup.Ustaleni przez policjantów sprawcy to członkowie dwóch zorganizowanych grup przestępczych. Mając na celu popełnianie przestępstw, doprowadzali w okresie od co najmniej 10 stycznia 2018 roku do 17 listopada 2021 roku do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, poprzez celowe nieregulowanie należności, czym doprowadzili do strat nie mniejszych niż 4 miliony złotych na szkodę setek polskich firm. Funkcjonariusze docierają do kolejnych pokrzywdzonych, dlatego kwota ta cały czas rośnie.

W śledztwie nadzorowanym przez prokuratora Prokuratury Okręgowej w Toruniu sprawcy działali za pośrednictwem podmiotu z Grudziądza. Z kolei w śledztwie nadzorowanym przez prokuratora Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy sprawcy działali za pośrednictwem, aż 26 podmiotów z: Bydgoszczy, Poznania, Katowic, Gdańska, a nawet Estonii i Słowacji. Od listopada 2021 roku do lipca 2022 roku bydgoscy policjanci, przy wsparciu funkcjonariuszy z miejscowych jednostek, zatrzymali łącznie 35 członków dwóch zorganizowanych grup przestępczych. Prokuratorzy wydali postanowienia o przedstawieniu zatrzymanym zarzutów dotyczących między innymi: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej oszustw znacznej wartości.

Wobec pięciu podejrzanych Sąd Rejonowy w Bydgoszczy zdecydował o aresztowaniu. Wobec pozostałych zastosowano dozór policji, zakazy opuszczania kraju i poręczenia majątkowe od 10 tysięcy do 100 tys. złotych. Policjanci i prokuratorzy ustalili nie tylko członków zorganizowanych grup przestępczych, ale i osoby, które kierowały tą działalnością. Za zarzucone podejrzanym przestępstwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.