Już ponad tysiąc kierowców ukaranych po zmianie przepisów

2022-09-26 7:36
Policja
Autor: fot. Fleimax/Pixabay

To statystyki tylko z kujawsko-pomorskiego. Wśród nich wyprzedzający na pasach i jeżdżący zbyt szybko. Kary były surowe.

Nowy taryfikator mandatów i punktów karnych obowiązuje od 17 września. Dla kierowców, którzy popełnią wykroczenie z tej samej grupy w ciągu dwóch lat od popełnienia ostatniego wykroczenia kary sa podwójne. Doświadczyli tego już kierowcy poruszający się po kujawsko-pomorskich drogach. W Grudziądzu 55-letni kierujący osobówką wyprzedzał na oznakowanym przejściu dla pieszych. Otrzymał 1500 zł mandatu i 15 punktów karnych. W Rojewie inowrocławska policja nałożyła mandat w wysokości 2000 złotych i 14 punktów karnych na kierowcę innego auta. Miał na liczniku 113 km/h, a limit w tym miejscu wynosił 50 km/h.

Włocławscy policjanci ruchu drogowego zatrzymali z kolei dwóm kierowcom prawa jazdy na okres trzech miesięcy za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Pierwsza kontrola 25-letniego kierowcy peugeota wykazała, że jechał on 58 km/h więcej. Drugi kierowca w wieku 48 lat, jadący pojazdem renault, przekroczył dozwoloną prędkość o 52 km/h. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierowcy zostali ukarani także mandatami w wysokości 1 500 złotych oraz 13 punktami karnymi.

W dwóch przypadkach w Bydgoszczy dotyczących używania telefonu komórkowego podczas jazdy, za co grozi 12 punktów karnych, kierowcy nie przyjęli mandatów. Do sądu skierowane zostaną wnioski o ich ukaranie. 11 punktów karnych i 1000 zł mandatu otrzymał w Sępólnie Krajeńskim mieszkaniec Sochaczewa, który miał na liczniku 97 km/h — przy obowiązującej "50". Ze wstępnych danych kujawsko-pomorskiej policji wynika, że funkcjonariusze nałożyli na kierowców 1811 mandatów od 17 września. Liczba ta ulegnie zwiększeniu, bo nie wszystkie mandaty zostały już wprowadzone do systemu.