Kolejarze planują kolejne inwestycje w regionie

2022-08-31 6:19
Tory kolejowe
Autor: fot. Pixabay

Przebudowany zostanie przystanek kolejowy Grzybno. Powstanie też nowy przystanek Grudziądz Tuszewo. PKP PLK zaprezentowały szczegóły.

PKP Polskie Linie Kolejowe zawarły umowę na projekt i przebudowę przystanku Grzybno oraz ogłosiły przetarg na projekt i realizację przystanku Grudziądz Tuszewo w województwie kujawsko-pomorskim. Projekt i przebudowę przystanku w Grzybnie na linii Bydgoszcz – Chełmża zrealizuje firma Gór-Tor. Zakończenie prac przewidziano do końca 2022 roku. Koszt inwestycji to 1,33 miliona złotych

W Grzybnie przewidziano nową konstrukcję peronu o długości 100 metrów. Wyższy peron umożliwi łatwiejsze wsiadanie do pociągu. Dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się przygotowane zostanie wygodne dojście oraz antypoślizgowa nawierzchnia ze ścieżkami naprowadzającymi. Dla podróżnych dojeżdżających na rowerem przewidziano stojaki. Na peronie zamontowane zostaną wiata, ławki, gabloty informacyjne z rozkładem jazdy oraz czytelne oznakowanie. Zainstalowanie zostanie też energooszczędne oświetlenie.

Nowy przystanek Grudziądz Tuszewo powstanie zaś na linii kolejowej Toruń – Malbork. Jednokrawędziowy peron zostanie zbudowany przy przejeździe kolejowo–drogowym w ciągu ul. Droga Graniczna, w sąsiedztwie osiedla mieszkaniowego i zakładów pracy. Dodatkowy przystanek w Grudziądzu zwiększy możliwości podróży w kierunku Kwidzyna, Malborka oraz Trójmiasta. Na peronie o długości 125 metrów zaplanowano wiatę, ławki, energooszczędne oświetlenie i tablice informacyjne z oznakowaniem. Wygodny dostęp dla wszystkich podróżnych zapewni pochylnia. System ścieżek naprowadzających ułatwi poruszanie się osobom niewidomym i niedowidzącym. Rozpoczęcie prac planowane jest we wrześniu 2023 r., a zakończenie do końca 2023 roku.