Kolejne atrakcje mają powstac w Exploseum

2022-12-06 6:46
Exploseum Bydgoszcz
Autor: fot. Urząd Miasta w Bydgoszczy

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy chce zagospodarować kolejne obiekty po fabryce materiałów wybuchowych. Ma zamiar urządzić tam między innymi: Muzeum Techniki z bogatym zbiorem eksponatów z zakresu militariów, komunikacji i motoryzacji. Na razie powstanie dokumentacja.

Opracowana została już koncepcja. Chodzi o budynki przy ulicach Eugeniusza Smolińskiego i Alfreda Nobla. Muzeum Okręgowe planuje w tym miejscu zrealizować projekt o nazwie Fabryka kultury. Głównym jego celem jest przystosowanie na cele edukacyjno- wystawienniczo-muzealne obiektów niezagospodarowanej części kompleksu, stworzenie infrastruktury drogowej z parkingiem w centralnej części, który wykorzystywany będzie również na działania eventowe.

Efektem będzie Muzeum Techniki z bogatym zbiorem eksponatów z zakresu militariów, komunikacji i motoryzacji. W istniejących budynkach zostaną urządzone między innymi sale ekspozycji, pomieszczenia na działania edukacyjne, magazyny, pracownie konserwacji zabytków. Część dawnych zabudowań pozostanie jako tak zwana trwała ruina. Obecnie trwa przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej. Po podpisaniu umowy prace zajmą około 20 tygodni. Z myślą o realizacji zadania w oparciu o pozyskiwane fundusze możliwe ma być etapowanie zlecanych prac budowlanych.

Exploseum to dawna, tajna pohitlerowska fabryka zbrojeniowa, która stała się najciekawszą industrialną atrakcją turystyczną w Bydgoszczy. Wkraczając do kompleksu, przenosimy się do zupełnie innego świata. Obiekt mimo tego, że w roku 1945 został rozbrojony przez Armię Czerwoną jest znakomicie zachowany. Grube żelbetonowe ściany sprawiają wrażenie świeżo postawionych, a liczne zakamarki i monumentalne hale produkcyjne wciąż zachęcają do poznawania historii.