Lada dzień zacznie się projektowanie przystanków wiedeńskich na Gdańskiej

2022-11-03 6:20
Bydgoszcz
Autor: brak danych

Powstaną na wysokości ulicy Chodkiewicza. Według ratusza, mają poprawić bezpieczeństwo i ułatwić podróże osobom z niepełnosprawnościami. To rozwiązanie znane bydgoszczanom z ulicy Focha.

Na przystankach wiedeńskich poziom podłogi w tramwaju jest prawie taki sam jak wyniesionej jezdni. To rozwiązanie zdecydowanie ułatwia wsiadanie do pojazdów komunikacji miejskiej. Poprawia też bezpieczeństwo. Wymusza zredukowanie prędkości przez kierowców, którzy chcą przejechać przez obszar przystanku.

Firma Affabre, która przystąpiła do przetargu wyceniła wartość prac projektowo-budowlanych na kwotę 1,4 miliona złotych. Obecnie trwają przygotowania do podpisania umowy. W pierwszej kolejności wykonawca opracuje projekt i uzyska niezbędne pozwolenia. Prace budowlane realizowane będą w przyszłym roku. Nowe przystanki w obu kierunkach zostaną nieznacznie przesunięte bliżej ulicy Zamoyskiego. Koncepcja zakłada między innymi: przebudowę pasów ruchu na jezdni po obu stronach torowiska oraz chodników na wysokości zaprojektowanych przystanków. Nowe perony przystankowe będą miały długość około 30 metrów.

Docelowo ulica Gdańska ma zostać wyposażona w perony wiedeńskie na odcinku od placu Teatralnego do ulicy Kamiennej. Gotowa koncepcja, która była konsultowana z mieszkańcami - zakłada budowę aż 13 przystanków wiedeńskich, w tym 12 na Gdańskiej. Projektanci zaproponowali też budowę przystanku wiedeńskiego na Jagiellońskiej na skrzyżowaniu z 19 Marca. To dla tramwajów jadących w kierunku węzła Garbary.