Lustro pojawi się na frontowej ścianie Teatru Kameralnego

2022-08-30 7:35
Wizualizacja instalacji
Autor: Urząd Miasta w Bydgoszczy

To instalacja artystyczna. Wygrała w konkursie na symbol Teatru. Autorką pomysłu jest Maria Jankowska z Bydgoszczy.

Budynek Teatru stanie się żywą elewacją. Dzięki plastycznej trójwymiarowej formie, modernistyczny fronton budynku będzie chłonął otoczenie. W lustrach odbije się w ciekawy sposób między innymi jeden z symboli miasta - zabytkowe spichrza oraz już wkrótce - zrewitalizowany Rybi Rynek. "Historia połączy się z nowoczesnością" – mówi Marek Iwiński plastyk miasta. Projekt został pozytywnie zaopiniowany przez miejskiego konserwatora zabytków oraz Radę do spraw Estetyki Miasta.

Maria Jankowska z Bydgoszczy zaproponowała instalację artystyczną wykorzystującą efekt lustra. Praca nosi tytuł "Teatr jest lustrem, w którym przegląda się świat". Instalację tworzy układ liter „T” oraz „K” w odniesieniu do funkcji Teatru Kameralnego. Każda z liter wykonana będzie w sposób niekompletny, częściowy, tworząc wraz ze swoim lustrzanym odbiciem całość znaku.

Teraz miasto zleci wykonanie instalacji na budynku przy ulicy Grodzkiej. Całość wykonana zostanie ze stali nierdzewnej wysoko polerowanej tworząc układ luster i załamań. Płaskorzeźba będzie miała układ pionowy o wymiarach 8 metrów wysokości i 3 metrów szerokości. Po wyłonieniu wykonawcy i podpisaniu z nim umowy – czas realizacji wyniesie 4 miesiące.