Największy w Polsce miejski park ma już 50 lat

2022-10-13 6:54
Bydgoszcz
Autor: brak danych

Mowa o Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku. Do dziś jest także jednym z największych w Europie. Jest ponad dwa razy większy od Central parku w Nowym Jorku.

Park zaprojektowali prof. Edward Bartman oraz dr inż. Aleksander Pietrzak. Założenie Myślęcinka to 1972 rok, kiedy przyjęto plan zagospodarowania przestrzennego parku. Część Myślęcinka przeznaczono na potrzeby Ogrodu Botanicznego, który zajmuje 60 hektarów. Jest otwarty przez cały rok, a wstęp do ogrodu jest wolny. Rośnie w nim 820 gatunków roślin, z czego niemal 500 gatunków to rośliny dziko rosnące.

Naturalnymi atrakcjami Myślęcinka są stawy. Na największym z nich znajduje się ptasia wyspa. Na niej spotkać można olbrzymie kolonie mew śmieszek i rybitw, które wybrały ją na swoje siedlisko. Jednym z najpopularniejszych miejsc jest Polana Różopole. To miejsce: koncertów, zjazdów, festiwali, pikników oraz wydarzeń sportowych. Park zajmuje niemal 5% powierzchni całego miasta. Na terenie parku znajduje się Centrum Edukacji Ekologicznej.

Jest także ZOO, które jako jedno z nielicznych w skali całego kraju specjalizuje się w hodowli rodzimych zwierząt. Jest tam jednak również wiele egzotycznych gatunków. Ogród Zoologiczny zajmuje teren 14tu hektarów. Prezentowanych jest tam blisko 750 zwierząt.