Skwer Pomorskiego Okręgu Wojskowego zostaje w Bydgoszczy

2021-10-07 7:24
Bydgoszcz
Autor: brak danych

Tak zdecydował Wojewódzki Sąd Administracyjny. Uchylił zarządzenie zastępcze wojewody. Zostało ono wydane w 2020 roku w ramach dekomunizacji.

Skwer znajduje się na Osiedlu Leśnym u zbiegu ulic Gdańskiej i 11 listopada. 23 grudnia 2020 Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz wydał zarządzenie zastępcze w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną w sprawie zmiany patrona na płk. Łukasza Cieplińskiego. Bydgoski ratusz nie zgodził się z tą decyzją. Złożył do sądu skargę i domagał się jego uchylenia. Wątpliwości miasta podzielił Wojewódzki Sąd Administracyjny. Miasto Bydgoszcz nie zgodziło się na tę zmianę twierdząc, że POW nie jest symbolem komunizmu i złożyło skargę do sądu na to zarządzenie, domagając się jego uchylenia. Uzasadnił to między innymi tym, że wojewoda "bezkrytycznie oparł się na opinii IPN (…), nie czyniąc w przedmiotowej sprawie jakichkolwiek ustaleń własnych, co stanowi o wadliwości podjętego rozstrzygnięcia".

Przypomnijmy - podczas sesji Rady Miasta z 2011 roku w jednogłośnym oświadczeniu oddano honor i cześć POW, podsumowując jego działalność i zaangażowanie zarówno wojskowych, jak i cywilnych pracowników w budowanie wysokiej pozycji Bydgoszczy na mapie Polski i międzynarodowych ośrodkach wojskowych. Zwrócono też uwagę na udział POW w kształtowaniu „ładu opartego na demokratycznych fundamentach”. Ponadto, nazwa skweru nadana została uchwałą Rady Miasta z 27 stycznia 2016 roku. Wówczas projekt uchwały nie wywołał żadnej dyskusji, a uchwała nie była kwestionowana.