Tabletki jodku potasu trafiły do samorządów

2022-10-07 6:34
tabletki
Autor: wikipedia.org

Poinformował o tym wojewoda kujawsko-pomorski. Mikołaj Bogdanowicz zaznaczył, że są to działania profilaktyczne. Zagrożenie nie jest duże.

Jak mówi wojewoda: "To są działania prewencyjne. Zagrożenie jest niewielkie. Jednak bardzo ważna jest dystrybucja tabletek jodku potasu na wypadek zagrożenia radiacyjnego. W tej chwili realizujemy plany zarządzania kryzysowego, które zostały zatwierdzone przez poszczególne samorządy, ale i uzgodnione z Urzędem Wojewódzkim. To odbywa się przy współpracy ze służbami mundurowymi, przede z Państwową Strażą Pożarną. Działamy tak, aby cały proces dostarczania tabletek do ostatecznych odbiorców był jak najbardziej sprawny i został przeprowadzony w jak najkrótszym czasie. We wtorek tabletki dostarczano do samorządów".

Mikołaj Bogdanowicz zaznaczył, że wkrótce z się rozpocznie się ogólnopolska kampania informacyjna dotycząca przyjmowania jodku potasu. Dodał, że tabletki zostaną przekazane mieszkańcom dopiero w przypadku realnego zagrożenia.

Komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej - nadbryg. Jacek Kaczmarek - poinformował, że straż całość tabletek jodku potasu pobrała z magazynu wojewódzkiego 13 września i rozdysponowała do 231 jednostek PSP i OSP, które we wtorek przekazały je do gmin. Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim - Rafał Rewoliński - dodał, że w województwie zgromadzone jest prawie 3,7 miliona dawek jodku potasu. Obecnie tabletki będą przechowywane są 158 punktach na terenie samorządów, a w regionie wyznaczono prawie 500 punktów ich wydania tabletek w przypadku zagrożenia.