Tożsamość. 100 lat architektury: wystawa w bydgoskim muzeum
To tytuł wystawy, która zostanie otwarta w czwartek (27.01) w Bydgoszczy. Jest pierwszą w tym roku ekspozycją w ramach projektu Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. Bedzie ją można obejrzeć w Muzeum Okręgowym imienia Leona Wyczółkowskiego.
To druga edycja wystaw pokazujących zmiany, jakie zachodzą w architekturze i urbanistyce ostatniego stulecia. W 2019 roku analizowano wycinki z historii Krakowa, Warszawy, Lublina, Poznania i Katowic. Tym razem zaroszono do współpracy regionalne Stowarzyszenia Architektów Polskich w Bydgoszczy, Łodzi, Szczecinie, Gdańsku, Olsztynie i Radomiu. Architektura Bydgoszczy ostatnich stu lat odzwierciedla przemiany, jakie zaszły w strukturach narodowościowych i społecznych miasta.
Przed drugą wojną światową w Bydgoszczy intensywnie rozwijało się budownictwo przemysłowe, mieszkaniowe i budynki użyteczności publicznej. Podobnie jak w wielu innych ośrodkach, dominowały modernizm oraz funkcjonalizm, choć w niektórych obiektach można znaleźć wyraźnie nawiązanie do stylów historycznych. Po drugiej wojnie światowej, obok obiektów typowych dla przemysłowego i rzemieślniczego ośrodka, w przestrzeni publicznej znaczącą rolę odegrały obiekty kultury, edukacji i biznesu. Architektonicznymi dominantami miasta stały się Filharmonia Pomorska i Opera Nova, obiekty szkół wyższych, banki. Wernisaż wystawy zaplanowano na czwartek (27.01), a ekspozycja będzie czynna do końca marca.