Zielono-niebieskie inwestycje w Bydgoszczy – umowa podpisana
Upały, susze oraz intensywne opady występują coraz częściej. Klimat się zmienia, dlatego tak ważne są działania zmierzające do efektywnego gospodarowania wodami opadowymi. Miejskie Wodociągi i Kanalizacja podpisały umowę na dalszy rozwój systemu kanalizacji deszczowej w Bydgoszczy.
Umowa opiewająca na blisko 166 mln zł unijnego, bezzwrotnego dofinansowania na dalszy rozwój systemu kanalizacji deszczowej w Bydgoszczy została podpisana 17 września br. w Warszawie. Nowy projekt będzie kolejnym ważnym krokiem w walce z negatywnymi skutkami zmian klimatu.
W pierwszym konkursie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z 2016 roku bydgoski projekt dotyczący przebudowy kanalizacji deszczowej w mieście zyskał najwyższe dofinansowanie spośród siedmiu zaakceptowanych wniosków. W ramach przyznanych wtedy środków MWiK zrealizował 108 zadań, obejmujących między innymi budowę zbiorników retencyjnych. To dzięki nim podczas ulewnych deszczy, spowolniony został odpływ deszczówki do przeciążonej sieci oraz możliwa stało się wykorzystanie zebranej wody do podlewania terenów zielonych podczas upałów czy susz. Pierwsze intensywne opady deszczu pokazały, że filozofia „miasta gąbki” zdaje egzamin. W wielu częściach miasta zniknął problem zalewania ulic i placów.
Teraz dzięki kolejnemu dofinansowaniu MWiK będą mogły kontynuować te działania ekologiczne i objąć całe miasto ochroną przed negatywnymi zmianami klimatycznymi.
Bydgoszcz stawia na rozwiązania oparte na przyrodzie:
- budowa 35 zbiorników retencyjnych do magazynowania wody deszczowej,
- budowa 23 instalacji technologicznych do oczyszczania zmagazynowanej wody deszczowej w celu jej ponownego wykorzystania do m.in.: podlewania zieleni miejskiej, zaopatrywania szaletu miejskiego na ul. Wały Jagiellońskie, zasilania fontanny przy Filharmonii Pomorskiej czy spłukiwania ulic,
- budowę doprowadzenia wody zretencjonowanej po oczyszczeniu w komorze oczyszczającej do stawu w Dolinie Pięciu Stawów na bydgoskim Szwederowie,
- bagrowanie dwóch stawów: przy ul. Rekinowej i Sardynkowej, w celu przywrócenia ich właściwej objętości retencyjnej,
- zagospodarowanie wód deszczowych z terenu szkół podstawowych na ul. Stawowej, Puszczykowej, Granicznej i Sardynkowej. Powstaną tam łąki kwietne, a woda opadowa zebrana z terenu szkoły nr 27, będzie mogła zasilać wyschnięty obecnie staw przy ul. Sardynkowej. Warto wspomnieć, że w tą ekologiczną akcję bardzo zaangażowali się uczniowie i nauczyciele.