Zmiany na zielonych ścianach w Bydgoszczy

2022-08-30 8:49
Bydgoszcz
Autor: brak danych

Rośliny pojawiły się przy Młodzieżowym Domu Kultury przy Leszczyńskiego. Tam stanęła zielona ściana przeniesiona z ulicy Marcinkowskiego. Zazieleniło się także przy Grudziądzkiej.

Już zimą w dwóch bydgoskich lokalizacjach stanęły zielone ściany. Jedna z nich została teraz przeniesiona na teren przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 na Szwederowie. Ściana pomieściła kilkadziesiąt tych samych roślin, które początkowo stanęły przy ulicy Marcinkowskiego. Są to gatunki, które dobrze sobie radzą w zmiennych warunkach pogodowych oraz oczyszczają powietrze. Druga taka instalacja stoi na terenie urzędu miasta Bydgoszczy przy Grudziądzkiej. Wykonawca dosadził tam dodatkowe rośliny. Instalacje to pilotaż. Zostały zrealizowane w ramach projektu LIFE–MAPPINGAIR/PL, który jest finansowany ze środków unijnych

Głównym celem jest promocja alternatywnych możliwości poprawy jakości powietrza. Konstrukcje mają formę ogrodów wertykalnych ze stałym nawodnieniem z otwartym obiegiem wody. Zielone ściany pomagają ograniczać problem wysokich stężeń zanieczyszczeń pyłowych i będą również przy okazji podnosić estetykę przestrzeni. Tego typu instalacje mają też długofalowy wpływ na ograniczenie wzrostu zanieczyszczeń komunikacyjnych i skutki zmian klimatu na terenie miast.