Będzie nie tylko bezpieczniej, ale też ładniej - na Starym Mieście pojawią się słupki

2023-05-30 14:44

Historyczne serce Gdańska będzie znacznie bezpieczniejsze. Trwa przetarg w wyniku którego w centrum miasta mają pojawić się słupki zapewniające bezpieczeństwo mieszkańcom.

Sto siedem słupków - na dostawę i montaż takiej ich liczby został ostatnio ogłoszony przetarg. Mają stanąć w ponad dwudziestu lokalizacjach na starym i głównym mieście w Gdańsku. Ich zadaniem będzie przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom, ale również poprawienie walorów estetycznych tej części miasta.

Urzędnicy będą czekać na oferty wykonawców do pierwszego czerwca. Lokalizacje w których pojawią się słupki zostały dokładnie przeanalizowane, aby zapewnić bezpieczeństwo pieszym. Mieszkańcy wciąż pamiętają o sytuacji z zeszłego roku, kiedy jeden z kierowców potrącił dwie osoby na ulicy Długiej.

Postawienie słupków budzi również wątpliwości wśród niektórych mieszkańców. Chodzi o kwestie bezpieczeństwa - mieszkańcy martwią się o to by służby miały możliwość dojazdu na miejsce. Ta kwestia również została przemyślana, na starym mieście staną trzy rodzaje słupków które pełnić będą różne funkcje. Tylko niektóre z nich będą zamontowane na stałe. Część będzie demontowana w określonych sezonach, z kolei pozostałe będą miały mechanizm pneumatyczny który pozwoli im się "chować".

Jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku ulica Długa i Długi Targ w Gdańsku bywała deptakiem wyłącznie w wakacje. Zaczęło się to zmieniać w kolejnej dekadzie, kiedy całkowicie zamknięto je dla ruchu samochodowego. Zmiany pojawiały się również w ostatnich latach.

Listen to "Będzie nie tylko bezpieczniej, ale też ładniej - na Starym Mieście pojawią się słupki" on Spreaker.