Bezpieczny Kredyt 2%

2023-07-05 8:10
zdjęcie przykładowe
Autor: Pixabay

Od poniedziałku można ubiegać się o tzw. "bezpieczny kredyt dwa procent". Czyli kredyt na nieruchomość z dopłatą do rat. Wcześniej jednak zapoznać się zasadami jego udzielania. Kto może otrzymać kredyt? Na co warto zwrócić uwagę przy składaniu wniosku?

Zgodnie z założeniami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%: Państwo będzie dopłacać do rat kapitałowo odsetkowych. Maksymalna kwota kredytu wynosi 500 tys. zł. w przypadku jednej osoby a w przypadku małżeństwa bądź rodziców z dzieckiem 600 tys. Nie ma również ceny maksymalnej za metr kwadratowy mieszkania.

Nie można być jednak stroną w jakiejkolwiek umowie o kredyt hipoteczny. Wymagana jest odpowiednia zdolność kredytowa. Wyliczy ją bank udzielający finansowania. W związku ze zmianami wyliczonymi przez KNF, zdolność kredytowa przy braniu "Bezpiecznego Kredytu 2%" będzie wyższa niż w przypadku standardowych kredytów hipotecznych.

Zgodnie z założeniami, kredytobiorcy będą mogli liczyć na dopłaty przez dziesięć lat. Warto też pamiętać o dodatkowych kosztach jak prowizja za udzielenie kredytu czy ubezpieczenia. Program będzie miał również na sytuację na rynku mieszkaniowym, bo ceny mogą wzrastać. Wiąże się to z rosnącym popytem na kredyty za którym podaż mieszkań może nie nadążać.

Po upływie dziesięciu lat kredytobiorca będzie spłacać kredyt w formie stałej raty kapitałowo-odsetkowej.

Listen to "Bezpieczny Kredyt 2%" on Spreaker.