Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku

2023-03-24 16:10
Marsz Solidarnościowy
Autor: fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

W sobotę 25.03. odbędą się gdańskie obchody Białoruskiego Dnia Wolności. Jest to wyraz solidarności i sprzeciwu dla reżimu Aleksandra Łukaszenki. Więcej o idei oraz znaczeniu wydarzenia można przeczytać (i posłuchać) poniżej.

W poprzednich latach wydarzenia związane z Dniem Woli odbywały się pod nazwą "Solidarni z Białorusią". Święto upamiętnia powstanie Białoruskiej Republiki Ludowej w 1918 roku. Społeczność białoruska od dawna była na terenie Gdańska. Już w Wolnym Mieście Gdańsku był tu konsulat Białoruskiej Republiki Ludowej. Po dojściu Łukaszenki do władzy i rozwoju jego autorytarnych rządów zaczęto również w Gdańsku wyrażać sprzeciw wobec nich.

Wola oznacza wolność, w kontekście tego święta odnosi się do niepodległości Białoruskiej Republiki Ludowej. Białorusini sprzeciwiają się reżimowi Aleksandra Łukaszenki również poprzez symbole - herb Pogoni oraz biało-czerwono-białą flagę.

W ramach Dnia Wolności na cmentarzu garnizonowym zostaną złożone kwiaty, odbędzie się również solidarnościowy marsz i wiec przeciw represjom w białorusi. Jest to jeden ze sposobów na pokazanie społeczności Białoruskiej zamieszkującej Gdańsk że jego mieszkańcy są z nimi solidarni. W ten sposób Polacy udowadniają to, że pamiętają o swojej przeszłości i o pomocy którą otrzymywali od innych państw przed 1989 rokiem.

Plan Wydarzeń:

10:30 - złożenie kwiatów na mogiłach białoruskich działaczy niepodległościowych, Cmentarz Garnizonowy

11:30 - Solidarnościowy marsz i wiec przeciw represjom w Białorusi

12:00-16:00 - Kiermasz białoruskiej literatury, rękodzieła oraz innych przedmiotów artystycznych, połączony z maratonem pisania listów do białoruskich więźniów politycznych organizowanym przez Amnesty International, Ogród Zimowy ECS

14:00 - Dziedzictwo Białoruskiej Republiki Ludowej - dyskusja

16:00 - koncert białoruskiego Wolnego Chóru - ECS, Audytorium

Listen to "Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku" on Spreaker.