Co trzeba wiedzieć o urlopach? Sprawdziliśmy!

2023-05-29 18:16
zdjęcie przykładowe
Autor: pixabay.com

Na zewnątrz coraz cieplej, a lato zbliża się wielkimi krokami. Razem z nim przyjdzie sezon urlopowy. Sprawdziliśmy co należy o nim wiedzieć.

Okres letni to czas, który kojarzy się najmłodszym z wakacjami od szkoły, a dorosłym - z sezonem urlopowym. Urlop wypoczynkowy przysługuje każdemu zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę. Przed wystawieniem wniosku warto wiedzieć wiedzieć ile pracownikowi przysługuje dni urlopowych. Wpływ na ich liczbę ma kilka czynników, mówi ...

Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi przynajmniej jeden 14-dniowy urlop w roku. Pozostałe dni można podzielić na części. Nie zawsze jest to jednak możliwe w terminie o który wnioskuje pracownik. W jakich sytuacjach pracodawca może nie udzielić zgody na urlop?

Mimo, że nikt tego nie chce to w czasie urlopu wypoczynkowego można również zachorować. W takiej sytuacji pracownik powinien zgłosić się do lekarza, który wystawi mu zwolnienie lekarskie. Co w takiej sytuacji dzieje się z niewykorzystaną częścią urlopu? Odpowiada .

Może zdarzyć się również sytuacja w której przed wykorzystaniem wszystkich dni urlopowych umowa wygaśnie bądź zostanie rozwiązana. W tej sytuacji pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny, ale wyłącznie w ostateczności.

Listen to "Co trzeba wiedzieć o urlopach? Sprawdziliśmy!" on Spreaker.