Depresja poporodowa

2023-05-24 16:40
Depresja
Autor: pixabay.com

Dla wielu kobiet ciąża może okazać się trudnym okresem. Myśli związane ze zmieniającym się ciałem, stresem, troską o dziecko sprawiają, że problemy dotyczące zdrowia psychicznego kobiety nawarstwiają się. To może doprowadzić do depresji okołoporodowej lub poporodowej.

Depresja poporodowa dotyka nawet 15 proc. kobiet. Choroba może się rozpocząć już w okresie ciąży i trwać po porodzie, ale może zdarzyć się też tak, że mama zachoruje na depresję dopiero w drugiej połowie pierwszego roku życia dziecka. Depresja charakteryzuje się trzema grupami objawów. Dla efektywnego procesu terapeutycznego kluczowy jest czas wychwycenia depresji. Dlatego ważne jest aby poddawać się badaniom.

Aby pomóc kobietom, które cierpią na depresję poporodową powstał projekt pod nazwą Przystanek MAMA, w ramach którego kobiety z całej Polski mogły umówić się na stacjonarne lub zdalne konsultacje z psychologiem. Niestety projekt, po 4 latach działalności zakończy się we wrześniu, a dalej kwestią depresji prenatalnej będzie zajmować się centra zdrowia psychicznego.

Na stronie projektu Przystanek Mama można także wykonać darmowy test pod kątem depresji.

https://przystanekmama.copernicus.gda.pl/

Listen to "Depresja poporodowa" on Spreaker.