Dzień Życia Konsekrowanego w Archidiecezji Gdańskiej

2023-02-02 14:24
zdjęcie przykładowe
Autor: pixabay.com

Drugiego lutego, przypada dzień Życia Konsekrowanego. Jest on obchodzony również w Archidiecezji Gdańskiej. Jaka jest rola osób konsekrowanych? Jak będą wyglądały obchody?

Rola osób konsekrowanych w kościele katolickim jest ogromna, ponieważ polega ona na poświęceniu. Nie chodzi tu o niewielkie zmiany, które przychodzą łatwo. Jest to wybór, który prowadzi do wielu wyrzeczeń oraz całkowitej zmiany w życiu, mówi o. Tomasz Jank wikariusz biskupi do spraw zakonnych w Archidiecezji Gdańskiej

Jak mówi Siostra Przełożona Taida Mroczko Referentka ds. Zakonów Żeńskich w Archidiecezji Gdańskiej, Wstąpienie w grono osób konsekrowanych jest ściśle związane z powołaniem, które jest darem Bożym. Decyzja o wstąpieniu do grona osób konsekrowanych podyktowana jest miłością.

Według statystyk w całej Polsce żyje około żyje około trzydziestu tysięcy osób. Najliczniejszą grupą są siostry ze zgromadzeń czynnych. W Archidiecezji Gdańskiej jest ich około 330.

Drugiego lutego odbywać się będą obchody Dnia Życia Konsekrowanego. Mają ścisły związek z przypadającym na ten dzień świętem Ofiarowania Pańskiego. Nie bez znaczenia są również świece, które zostaną pobłogosławione na początku liturgii. Chodzi tu o niesienie ze sobą przesłania - tak jak płonąca świeca niesie ze sobą światło.

Msza święta w ramach obchodów Dnia Życia Konsekrowanego rozpocznie się drugiego lutego o godzinie osiemnastej w Archikatedrze Oliwskiej. Zaproszone są wszystkie osoby życia konsekrowanego oraz wszyscy świeccy wierni, którzy chcą włączyć się we wspólną modlitwę.

Listen to "Dzień Życia Konsekrowanego w Archidiecezji Gdańskiej" on Spreaker.