Elektryczny MAN wkrótce w gdańskich barwach

2023-06-19 17:23
autobus elektryczny man
Autor: Krzysztof Płowecki

Na ulice Gdańska już niedługo wyjadą elektryczne, zeroemisyjne autobusy. To pojazdy o zasięgu nawet 400 km na jednym ładowaniu, przystosowane dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pojazdy wyposażone będą także w system liczenia pasażerów i w zaawansowane systemy bezpieczeństwa.

Gdański autobus elektryczny to model MAN Lion’s City E. 8 spośród zakupionych 18 autobusów stanowić będą pojazdy przegubowe, 10 to autobusy standardowe. Dziś zaprezentowano model przegubowy, który może przewieźć 180 osób. Mieszkańcy Gdańska będą mogli się przekonać jak jeździ się nowym elektrycznym autobusem.

Zasięg standardowych autobusów elektrycznych, które wyjadą na ulice Gdańska wynosi 401 km, a te w wersji przegubowej mogą przejechać na jednym ładowaniu 340 km. Dzięki temu pojazdy będą obsługiwać linie bez konieczności ładowania ich po drodze, na przykład podczas postojów.

Autobusy będą także wyposażone w zaawansowane systemy bezpieczeństwa, takie jak system awaryjnego autonomicznego hamowania przy wykryciu przeszkody oraz asystenta martwego pola.

Rozkład próbnych kursów autobusu można znaleźć na stronie miasta Gdańska.

Listen to "Autobus Elektryczny" on Spreaker.