Jak odpocząć przed powrotem do codzienności?

2022-08-11 15:48

Odpoczynek niejedno ma imię, bo poza ciałem czasami odpocząć musi też umysł. Jak to zrobić i jak przygotować się do końca sezonu urlopowego? Sprawdźmy:

Wakacje to czas na odpoczynek nie tylko od pracy, szkoły i studiów. Letnia aura ułatwia również podjęcie pracy nad swoim zdrowiem psychicznym. Najprostszym sposobem na to jest odpoczynek - wtedy, krótko mówiąc, nasze mózgi się resetują. Wszystko dlatego, że wypoczywa część naszych sieci neuronalnych. Są też sieci, które działają kiedy odpoczywamy - te odpowiedzialne są za naszą kreatywność.

W czasie urlopu, jak powszechnie wiadomo, nie powinno się myśleć o pracy. Jest to moment w roku, kiedy można sobie na to pozwolić bez wyrzutów sumienia. Jednak kiedy ten zbliża się do końca warto pomyśleć o tym, jak do pracy wrócić. A najlepiej zrobić to lekko, i mądrze. Żeby nie zaczynać z przytupem i w efekcie się nie wypalić.

Dzieci i młodzież też mają wtedy szansę na odpoczynek - nie tylko od szkoły. Ich problemy często wynikają z natłoku obowiązków i presji jaka jest na nich wywierana. Latem część z nich znika z planu dnia na jakiś czas. Wakacje to również czas na obserwowanie zachowań swojego dziecka, często można spotkać się ze strachem przed powrotem do szkoły.

Podobnie jak w przypadku pracy - bardzo ważny jest powrót. Jeszcze ważniejsze jest to, żeby słuchać swojego dziecka, zwłaszcza kiedy mówi że jest przemęczone. Czasami bardzo pomóc może nawet jeden dodatkowy dzień odpoczynku. Jak choćby wolny piątek, kiedy na dziecko nie czeka sprawdzian ani kartkówka.

Specjaliści apelują również, żeby nie zasypywać dzieci zajęciami dodatkowymi - może mieć to zły wpływ na ich stan psychiczny.

Listen to "Jak odpocząć przed powrotem do codzienności?" on Spreaker.