Kolejne rozwiązania przeciwpowodziowe w Gdańsku

2023-03-30 13:38
zdjęcie przykładowe
Autor: W. Czaja/Gdańskie Wody

Na mapie gdańska pojawiają się kolejne inwestycje związane z bezpieczeństwem powodziowym. Poza ogrodami deszczowymi, nieckami czy zbiornikami zabezpieczać miasto będą również automatyczne czyszczarki. Gdzie się znajdują i jaką będą pełnić funkcję?

Walka o bezpieczeństwo powodziowe w Gdańsku ciągle trwa. Końca dobiegają prace na skrzyżowaniu ul. 3 Maja i Nowe Ogrody, z kolei w Jaśkowej Dolinie powstaje kolejny zbiornik retencyjny. A na wysokości Śródmieścia i Oruni, na kanale Raduni powstają za to automatyczne czyszczarki krat. Jest to o tyle ważne, że zatrzymuje się na nich wiele, często naprawdę nietypowych, odpadów, takich jak meble czy hulajnogi.

Zablokowany przepływ wody zwiększa ryzyko wezbrania i wylania się jej z koryta. Dotychczas kraty były oczyszczane ręcznie średnio dwa razy w tygodniu. Przy gorszej pogodzie usuwanie odpadów odbywało się nawet trzy razy dziennie. Po zamontowaniu automatycznych czyszczarek praca ręczna będzie odbywać się znacznie rzadziej.

A gdański system odwodnieniowy jest jednym z najbardziej rozbudowanych w Polsce. Obecnie w mieście jest blisko 760 km podziemnej sieci, około trzydziestu ogrodów deszczowych, kilkadziesiąt niecek, rowów i potoków. Dodatkowo są jeszcze 53 zbiorniki retencyjne. W planach jest budowa kolejnych.

Prace na kanale Raduni mają zakończyć się pod koniec czerwca.

Listen to "Kolejne rozwiązania przeciwpowodziowe w Gdańsku" on Spreaker.