Mobilne Centrum Pomocy Ofiarom Przestępstw

2023-05-23 16:59
Mobilne Centrum Pomocy Ofiarom Przestępstw
Autor: Pomorska Policja

Zdarza się, że osoba doświadczająca przemocy domowej nie ma odwagi zgłosić się do jednostki policji lub odmawia składań zeznań w obecności sprawcy przemocy. W tego typu sytuacji pomoże policyjne Mobilne Centrum Pomocy Ofiarom Przestępstw, które zapewni komfort i godne warunki do rozmowy i zgłoszenia przestępstwa.

Zakup Mobilnego Centrum Pomocy Ofiarom Przestępstw ma na celu ułatwienie kontaktu między policjantem a ofiarą przestępstwa, co z kolei zapewni większy komfort psychiczny. Dla funkcjonariuszy przeprowadzających interwencję ważny jest los osób pokrzywdzonych. Potrzeba posiadania takiej jednostki wynika z tego, że ofiary przemocy, mogą mieć opory przed składaniem zeznań na przykład na komisariacie.

Centrum wyposażone jest w stolik, krzesła, laptop, skaner z drukarką oraz odpowiednie informatory dla ofiar przestępstw. Dzięki temu, przy złożeniu zawiadomienia o przestępstwie, osoba pokrzywdzona otrzyma dodatkowo informację i wskazówki na temat instytucji, które udzielają ofiarom pomocy psychologicznej lub prawnej. Pojazd jest także przystosowany do rozmowy z najmłodszymi.

Całość została zrealizowana w ramach Projektu Power On który podnosi kompetencje Policji w ramach wsparcia ofiar przestępstw. Do wyposażenia pojazdu, w ramach projektu, dokupiono pętlę indukcyjną pomagającą w rozmowie z osobą niedosłyszącą oraz translator kilkunastu języków do wsparcia rozmowy z obcokrajowcem.

Listen to "Mobilne Centrum Pomocy Ofiarom Przestępstw" on Spreaker.