Nowy punkt schronienia dla uchodźców z Ukrainy

2022-03-10 9:42
punkt noclegowy w Miejskiej Hali Sportowej GOS
Autor: Katarzyna Polita / Radio Plus

To kolejna forma pomocy, którą oferują władze samorządowe w Gdańsku.

W Gdańsku uruchomiono kolejny punkt, w którym uchodźcy z Ukrainy będą mogli znaleźć schronienie. Najpierw była to hala sportowa przy ul. Traugutta 29, kolejną okazała się Miejska Hala Sportowa Gdańskiego Ośrodka Sportu przy ul. Kołobrzeskiej 61. W nowym punkcie znajdzie się miejsce dla ponad 80 osób. Pierwsza grupa uchodźców już z niego skorzystała. W tych punktach można się przespać, umyć i uzyskać niezbędne wsparcie przed dalszą drogą.

Jednocześnie trwa remont szkoły przy ul. Wita Stwosza w Gdańsku, która zostanie przeznaczona na lokale mieszkalne, w których uchodźcy wojenni będą mogli przebywać kilka tygodni a nawet kilka miesięcy. Lokum znajdzie tam blisko 170 osób.

W Gdańsku punktem pierwszego kontaktu jest punkt recepcyjny przy Dolnej Bramie 8. W sumie skorzystało z niego prawie 4000 osób otrzymało najbardziej niezbędne wsparcie. Mogą tak uzyskać pomoc m.in. przy znalezieniu schronienia, pomoc rzeczową, psychologiczną, ale także przy znalezieniu pracy.

Ciągle można przekazywać dary, które zostaną dostarczone na teren Ukrainy. Punktem zbiórki jest Polsat Plus Arena Gdańsk, a najpotrzebniejsze produkty można znaleźć na stronie Gdańsk Pomaga Ukrainie. Obok zbiórki rzeczowej, prowadzone jest także wsparcie finansowe w ramach zbiórki organizowanej przez stronę Gdańsk Pomaga Ukrainie.