Od 1 stycznia zmiany na stacjach benzynowych

2024-01-03 18:07
zdjęcie przykładowe
Autor: pixabay.com

Ważna informacja dla kierowców - od nowego roku na polskich stacjach benzynowych wprowadzane będzie paliwo E10, które zastąpi dotychczasową "dziewięćdziesiątkę piątkę" o oznaczeniu E5. Co kryje się za oznaczeniem E10? Jak można sprawdzić czy nasze auto może jeździć z jego użyciem? O tym niżej:

95-oktanowa benzyna o oznaczeniu E10 nie jest niczym innym niż paliwem, które zawiera maksymalnie 10% biokomponentów. Zmiana typu paliwa na ten rodzaj ma na celu zmniejszenie wpływu emisji spalin na środowisko, skorzysta na tym również zdrowie ludzi oraz poprawi jakość powietrza w dużych miastach.

Paliwo E10, w samej Unii Europejskiej jest wykorzystywane w dziewiętnastu krajach, m.in. Niemczech, Danii, czy w Luksemburgu. Dodatkowo od 2016 roku wykorzystywane jest do testów samochodów pod kątem emisji i osiągów. Warto pamiętać, że zatankowanie benzyny E10 do samochodu, który jej nie obsługuje może poważnie uszkodzić układ paliwowy.

Pamiętają o tym również instruktorzy nauki jazdy. Na co dzień mają styczność z młodymi kursantami, którzy na pierwsze auto wybierają spośród zdecydowanie starszych roczników. Ich zdaniem, obecnie jest to jedna z najważniejszych informacji.

Pojawia się pytanie: W jaki sposób dowiedzieć się, czy mój samochód jest kompatybilny z paliwem E10. Sprawdzenie tej informacji nie jest niczym trudnym - wystarczy spojrzeć w dokumenty pojazdu, gdzie musi znajdować się tego typu informacja. Pomocny może być tu również internet oraz... klapka wlewu paliwa - po jej wewnętrznej stronie znajduje się oznaczenie

Paliwo E10 będzie sukcesywnie wprowadzane od pierwszego stycznia. Warto pamiętać, że zmienia się tylko "dziewięćdziesiątka piątka". Paliwo o liczbie oktanowej 98 pozostaje bez zmian.

Listen to "Od 1 stycznia zmiany na stacjach benzynowych" on Spreaker.