Odsłonięto tablicę upamiętniającą Michała i Balbinę Bellwonów

2023-09-29 15:55
zdjęcie przykładowe
Autor: IPN

W Gdańsku odsłonięto tablicę upamiętniającą Balbinę i Michała Bellwonów. Byli to polscy patrioci działający na terenie Wolnego Miasta Gdańska

Tablicę upamiętniającą odsłonięto na budynku przy ul. Jesionowej 2. Michał Bellwon organizował pierwszy polski urząd pocztowy. Ponadto był działaczem m.in. Tajnego Komitetu Nauczania Języka Polskiego w Gdańsku. Był jedną z osób podtrzymujących polskość na tym terenie.

Balbina Bellwon również zrobiła wiele dla pracy społecznej. Pracowała m.in. w Towarzystwie Polek oraz w kole Pracy Kobiet. Działała również w Polskiej Misji Dworcowej oraz organizowała świetlice dla dzieci. Założyła również I Drużynę Harcerską im. Emilii Plater.

Bellwonowie wychowywali swoje dzieci tak, aby były one dumne z bycia Polakami. Łącznie była ich ósemka - Pięciu synów i trzy córki. Właściwie każde z nich w jakimś stopniu przyczyniło się do utrzymania Polskości w Wolnym Mieście Gdańsku. Pamięć o nich podtrzymują i przekazują potomkowie rodziny. To, że historia rodziny Bellwonów jest wciąż podtrzymywana można stwierdzić po licznej obecności jej przedstawicieli w czasie uroczystości.

Tablica to nie jedyne upamiętnienie małżeństwa. W uznaniu zasług w walce o polskość Gdańska jeden z tutejszych tramwajów otrzymał imię Michała i Balbiny Bellwonów.

Listen to "Odsłonięto tablicę upamiętniającą Michała i Balbinę Bellwonów" on Spreaker.