Pomorska Kultura dla Ukrainy.

2022-03-07 15:20

Uciekający przed wojną Ukraińcy zostawili za sobą również ulubione biblioteki, teatry czy muzea. Jak będzie wyglądało wprowadzanie uchodźców w kulturę? Co z rosyjskimi artystami?

Pomorska Rada Kultury przekazała wsparcie dla ludzi kultury w Ukrainie oraz potępiła rosyjską agresję na ten kraj. Jednocześnie zaznaczyła, że nie będzie współpracować z niektórymi rosyjskimi artystami. Instytucje kultury na pomorzu są podobnego zdania bo mimo, że kultura łagodzi obyczaje to zdarzają się wyjątki. Instytucje kultury z pomorza zaznaczają, że nie będą kontynuować z nimi współpracy.

Rada kultury zaznacza jednocześnie, że sankcje w stosunku do artystów powinny być traktowane indywidualnie. Trzeba być ostrożnym, żeby nikomu nie zaszkodzić. Wdrażanie uchodźców w życie kulturalne to działanie długofalowe. Wszystko po to, aby mogli dobrze oswoić się z kulturą w naszym kraju.

Domy kultury w całym województwie starają się w jakiś sposób pomóc uchodźcom i imigrantom. Na przykład Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku stale powiększa swój księgozbiór, między innymi w nowootwartej oruńskiej filii, mówi Aleksandra Grochowska Rzeczniczka Prasowa biblioteki.

Ośrodek Kultury i sportu w Żukowie również stara się o zainteresowanie osób przyjeżdżających ze wschodu. m.in. poprzez walkę z barierą językową.

Pomorska Rada Kultury zaznacza również, że artyści z Ukrainy którzy przyjadą na pomorze otrzymają pomoc i możliwość spokojnego tworzenia.

Listen to "Pomorska kultura dla Ukrainy" on Spreaker.