Powrót średniowiecznych paramentów liturgicznych do Bazyliki Mariackiej

2023-06-02 13:07
zdjęcie przykładowe
Autor: FB/Bazylika Mariacka w Gdańsku

Do Kościoła Mariackiego powrócą średniowieczne paramenty liturgiczne, czyli tkaniny ołtarzowe i szaty kapłańskie które pod koniec II wojny światowej zostały wywiezione z Gdańska przez członków niemieckiej społeczności ewangelickiej

W grudniu 2022 r. Unia Kościołów Ewangelickich w Niemczech (UEK), parafia rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Archidiecezja Gdańska w „Liście intencyjnym" wyraziły zamiar, aby średniowieczne szaty liturgiczne pochodzące z Gdańska, a obecnie przechowywane i eksponowane w Niemczech, powróciły do Kościoła Mariackiego w Gdańsku.

W ramach przygotowań niemieccy i polscy partnerzy powołali wspólną komisję ekspertów. Arcybiskup Tadeusz Wojda Metropolita Gdański i biskup Petra Bosse-Huber z Hanoweru, podczas piątkowej ceremonii, wręczyli jej członkom akty powołania do rady konsultacyjnej.

Wśród członków 12 osobowej Rady są : - historycy sztuki prof. Gerhard Weilandt z Uniwersytetu w Greifswaldzie i prof. hab. Tomasz Torbus z Uniwersytetu w Gdańsku - eksperci w dziedzinie opieki konserwatorskiej nad tkaninami historycznymi dr Natalia Krupa z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie , specjalistka konserwacji tekstyliów , opiekun zabytkowych orantów z Katedry na Wawelu i dr Dagmar Täube, dyrektor Muzeum St. Annen w Lubece. - W skład rady wchodzą również przedstawiciele obydwu kościołów a prace koordynują: ks. prałat Ireneusz Bradtke (Gdańsk) i pastor dr Martin Evang (Hanower).

Z okazji ukonstytuowania się Rady Konsultacyjnej, w przeddzień święta Trójcy Przenajświętszej, w sobotę o godz. 16.00 w Bazylice Mariackiej, pod przewodnictwem arcybiskupa Tadeusza Wojdy i biskup Petry Bosse-Huber, odprawione zostaną ekumeniczne nieszpory.

Otwarta zostanie również wystawa zdjęć „ Skarby Kościoła Mariackiego – średniowieczne tekstylia” poświęcona skarbowi gdańskich paramentów. Zaangażowane Kościoły postrzegają powrót skarbu gdańskich paramentów jako wyraz i kolejny impuls do współpracy między Polską a Niemcami oraz między Kościołami katolickim i ewangelickim. Ze wspólnej więzi historycznej wynika odpowiedzialność za teraźniejszość i przyszłość w duchu ekumenicznym i europejskim.