Program "Wizja Zero" w Gdańsku

2023-11-23 14:58
zdjęcie przykładowe
Autor: KF/ Radio Plus

Strefy uspokojonego ruchu, wyniesione przejścia dla pieszych czy synchronizacja sygnalizacji świetlnej oraz dodatkowe ograniczenia dla użytkowników hulajnóg elektrycznych. Służby w Gdańsku podsumowują efekty działań na rzecz poprawienia bezpieczeństwa na drogach.

Program Wizja Zero działa w Gdańsku już od czternastu lat. Na początku programu działania programu w wypadkach na terenie miasta zginęły 33 osoby. W 2022 roku liczba ta wyniosła 8 osób. W tym roku odnotowano sześć ofiar śmiertelnych. Jak mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, W tym czasie miasto zrobiło duże postępy, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drogach.

Spore kontrowersje wśród kierowców budziło zmniejszenie dopuszczalnej prędkości na alejach zwycięstwa i grunwaldzkiej. Od 2021 roku między Śródmieściem Gdańska a Sopotem można poruszać się z prędkością maksymalnie 50 km/h. Od początku programu w mieście pojawiło się również wiele stref tempo 30. Jest to ponad 60% całej siatki ulic.

Do poprawy bezpieczeństwa na drogach swoją cegiełkę dokłada Policja oraz nowy taryfikator. Funkcjonariusze wydziału ruchu drogowego każdego dnia kontrolują miejsca, w których najczęściej przekraczana jest prędkość.

W ramach programu kontrolowane i zmieniane będą kolejne miejsca w Gdańsku. Specjaliści pochylą się nad miejscami, w których piesi przekraczają jezdnię. Ostatnio odbył się audyt bezpieczeństwa ruchu drogowego na przejściach dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej. Pierwszą sprawdzoną dzielnicą była Oliwa, a pod lupę wzięto 110 przejść.

Listen to "Program "Wizja Zero" w Gdańsku" on Spreaker.