Pomost łączący pacjenta z całym procesem leczenia w szpitalu - Koordynator Opieki Onkologicznej

2024-05-15 7:55
zdjęcie przykładowe
Autor: RP

Podejrzenie i rozpoznanie nowotworu jest dla pacjentów stresującym przeżyciem - a nerwy nie ułatwiają poruszania się po skomplikowanym systemie opieki zdrowotnej. Pacjentom onkologicznym przez całą ścieżkę diagnostyki i leczenia towarzyszy koordynator.

Pacjent otrzymuje kartę DiLO, w chwili podejrzenia bądź rozpoznania choroby nowotworowej. Dokument uprawnia do skorzystania z szybkiej ścieżki terapii onkologicznej, przez którą przeprowadza go Koordynator Opieki Onkologicznej. Ta osoba jest pomostem łączącym pacjenta z całym procesem leczenia w szpitalu, mówi dr n. o zdr. Katarzyna Wójtowicz kierownik działu koordynacji pacjenta onkologicznego w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.

Koordynator Onkologiczny wspiera pacjenta zarówno od strony informacyjnej, ale również rozjaśnia kwestie organizacyjne i administracyjne. Pomaga również w komunikacji z zespołem terapeutycznym. Jest przy pacjencie na każdym etapie diagnostyki leczenia, również w czasie konsyliów.

Chorobom onkologicznym towarzyszy sporo emocji takich jak na przykład strach czy stres. Dlatego też, aby jak najlepiej pomóc pacjentowi, koordynator musi łączyć ze sobą cechy takie jak kultura osobista, empatia czy otwartość.

Koordynator opieki onkologicznej często również motywuje pacjenta do podejmowania walki o swoje zdrowie. Dlatego musi umieć radzić sobie ze stresem, być asertywnym a czasami nawet bardzo stanowczym. Szczególnie, kiedy trudne emocje sprawiają że pacjent zwleka z leczeniem. Za odpowiednimi cechami charakteru musi iść również wiedza z zakresu leczenia onkologicznego, jak i umiejętność sprawnego poruszania się w polskim systemie opieki zdrowotnej.

23 i 24 maja w Uniwersyteckim Centrum Medycznym Gdańsku zaplanowano ogólnopolską konferencję "Pacjent w koordynowanej opiece onkologicznej". Udział w niej wezmą specjaliści, którzy podzielą się swoim doświadczeniem.

Listen to "Pomost łączący pacjenta z całym procesem leczenia w szpitalu - Koordynator Opieki Onkologicznej" on Spreaker.