Stulecie obecności Sióstr Dominikanek w Gdańsku

2023-06-15 18:57
plakat promujący wydarzenie
Autor: IPN

Sto lat temu Dominikanki przybyły do Wolnego Miasta Gdańska. Miały pracować w ochronkach, ale opieka nad polskimi dziećmi nie była ich jedynym zadaniem.

Siostry dominikanki przyjechały do Gdańska na prośbę prezesa Gdańskiej Macierzy Szkolnej. Opiekowały się polskimi dziećmi w ochronkach. Poza opieką zajmowały się one również zaszczepianiem polskości w swoich podopiecznych. Do 1939 roku powstało łącznie piętnaście ochronek w których pracowało dziewiętnaście sióstr.

Pomysł na sprowadzenie ich do Wolnego Miasta Gdańska pojawił się jednak wcześniej. Prezes Gdańskiej Macierzy Szkolnej podpatrzył pracę zakonnic na Kociewiu i zadecydował o tym, że potrzebne są również w Gdańsku.

Jubileusz przybycia dominikanek do Wolnego Miasta Gdańska jest okazją do świętowania. Pierwszą myślą było przygotowanie się do niego w sferze duchowej.

We współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej przygotowano również wystawę oraz sesję naukową poświęconą historii przybycia i posługi sióstr ze zgromadzenia zakonnego św. Dominika. Rozpocznie się ona jutro o godzinie 14 w sali wielofunkcyjnej Oblackiego Centrum Edukacji i Kultury.

W Sobotę o godzinie dwunastej w Bazylice św. Mikołaja w Gdańsku odprawiona zostanie uroczysta Msza Św. Jubileuszowa pod przewodnictwem ks. abpa Tadeusza Wojdy

Listen to "Stulecie obecności Sióstr Dominikanek w Gdańsku" on Spreaker.