Szpitale włączają się w pomoc uchodźcom z Ukrainy
120 placówek medycznych w całym kraju zostało przygotowanych do przyjmowania rannych w wyniku działań wojennych w Ukrainie. Ministerstwo Zdrowia szacuje że jest to około 7000 miejsc. Do jakich szpitali trafią? A co z osobami, które nie zostały ranne w czasie wojny? A pacjenci onkologiczni?
Na prośbę ministra zdrowia w Polskich szpitalach zostały wyznaczone miejsca, do których trafiać będą poszkodowani i ranni w wyniku działań wojennych w Ukrainie. Prośby zostały wystosowane do placówek w całym kraju. Chodzi głównie o szpitale wielospecjalistyczne które mają najszerszy wachlarz usług. Transportem rannych do polskich placówek będzie zajmować się wojsko. Mogą oni liczyć na natychmiastową pomoc.
Uchodźcy, którzy zostali ranni w wyniku działań wojennych będą przyjmowani do szpitali na takich samych warunkach jak Polacy. Mogą liczyć na bezpłatną pomoc, ale muszą mieć status uchodźcy, mówi Tomasz Kozieł, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy. W Placówce już znajduje się dziewięcioro uchodźców z Ukrainy.
Bydgoskie Collegium Medicum również działa na rzecz uchodźców. Powstaje tam przychodnia, w której znajdą pomoc. Pracownicy uczelni zapewniają pomoc placówkom, które pomagają uchodźcom na większą skalę. Uczelnia poszukuje również tłumaczy.
Do polskich ośrodków medycznych zaczynają też trafiać mali pacjenci onkologiczni. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku przyjęło czworo dzieci z Ukrainy. Mali pacjenci kontynuują niedawno rozpoczętą terapię. Zapewniono również miejsce dla ich rodzin.
Warto zaznaczyć, że leczenie pacjentów onkologicznych z Polski nie zostanie przerwane, a jakość opieki nad nimi się nie pogorszy przez pojawienie się pacjentów z Ukrainy.
Pacjenci onkologiczni z Ukrainy będą również trafiać do placówek m.in. we Wrocławiu, Olsztynie oraz Katowicach.
Listen to "Szpitale włączają się w pomoc uchodźcom." on Spreaker.