Trójmiasto przygotowuje się na przypływ uczniów z Ukrainy.

2022-03-02 19:17

Włączenie uczniów z zagranicy do edukacji w polskiej szkoły może być sporym wyzwaniem dla nauczycieli, pedagogów i psychologów. W Trójmieście ciągle trwają jednak prace nad tym, aby wejście najmłodszych do szkół było łatwe.

Władze Sopotu dotychczas organizowały lekcje języka polskiego oraz półkolonie językowe. W szkołach prowadzone były również m.in. zajęcia z asystentkami międzykulturowymi. W tym roku szkolnym do sopockich przedszkoli oraz szkół uczęszcza już niemal 200 dzieci, będzie ich więcej, dlatego miasto musi rozszerzyć swoje działania.

W Gdyni przygotowany jest program dla dzieci z doświadczeniem migracyjnym. Obecnie w placówkach oświatowych uczą się 484 osoby pochodzące z Ukrainy. Szkoły już pracują nad objęciem dzieci wsparciem, mówi Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy urzędu miasta.

Gdańsk również przygotowuje się do przyjmowania uczniów z zagranicy. Zbierane są informacje dotyczące tego ile dzieci będzie mogło zostać przyjęte do szkół. Władze czekają też na dalsze rozporządzenia z ministerstwa edukacji.

Wyzwania czekają również psychologów i pedagogów - poza wsparciem związanym z wprowadzeniem dzieci w nową rzeczywistość muszą starać się, aby miały one dobre relacje koleżeńskie z innymi cudzoziemskimi dziećmi. Często w jednej klasie są dzieci pochodzące z walczących ze sobą państw.

Uczniowie z Ukrainy objęci obowiązkiem szkolnym mogą być przyjmowani do szkół na takich samych zasadach jak polskie dzieci. Przyjmowanie nowych uczniów do szkół możliwe jest przez cały rok szkolny.

Listen to "Trójmiasto przygotowuje się na przypływ uczniów z Ukrainy." on Spreaker.